Main Page Content

Committees (2018-19)

Governance & Nominating Committee

The Governance & Nominating Committee is an advisory committee to UHN's Board of Trustees.
Image of PDF iconGovernance - Terms of Reference

 

Independent Trustees (Voting)

Brian Porter​ (Chair)
Ross Baker
Dean Connor​
Lawrence Pentland
Barbara Stymiest

Ex-officio Trustee (Voting)

John Mulvihill

Ex-officio Trustees ​(Non-Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​​​

Ex-officio (Non-Voting)

Bella Martin (Chief Legal Officer)​​

Human Resources Committee​

Image of PDF iconHuman Resources - Terms of Reference

Independent Trustees (Voting)

Dean Connor (Chair)
Brian Porter
Peter Wallace
​​Cornell Wright

Ex-officio Trustee (Non-Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​​

Ex-officio (Non-Voting)

Emma Pavlov (Executive Vice-President Human Resources)​​

Safety and Quality Committ​ee

The Safety and Quality Committee provides advice to UHN's Board of Trustees regarding their governance responsibilities for reviewing, assuring and continuously improving the quality of care at UHN.

Safety and Quality - Terms of Reference

 

Independent Trustees (Voting)

Ross Baker ​(Chair​)
​Dean Connor
Peter Wallace
Cornell Wright

Ex-officio Trustees (Voting)

John Granton (Medical Staff Association Rep)​
Joy Richards (Chief Nursing Executive)
Kevin Smith (Chief Executive Officer)​

Ex-officio (Voting)

​Charlie Chan (Executive Vice-President and Chief Medical Officer)
Fei-Fei Liu (Chair, Medical Affairs Committee)​
Mike Nader (Executive Vice-President and Chief Operating Officer)​​​

Other (Voting)

​Elaine Aimone
Michael Baker​

Ex-officio (Non-Voting)

​Brian Hodges (Executive Vice-President Education)
​Emily Musing (Chief Patient Safety Officer)
Leona Tranter (Patient Rep)
Laura Williams (Director Patient Experience)
Kathryn Zander (Patient Rep)​​​​​

Research Committee

Image of PDF icon​Research - Terms of Reference

Independent Trustees (Voting)

Lawrence Pentland (Chair)
Janet Rossant
Barbara Stymiest​

U of T Appointee (Voting)

Trevor Young​

Ex-officio Trustees (Voting)

Joy Richards (Chief Nursing Executive)​
Kevin Smith (Chief Executive Officer)​​

Other (Voting)

Janet Bannister
Sean Boyd​
​Tom Ehrlich
Alan Menkes
John O‘Grady

Ex-officio (Non-Voting)

Darlene Dasent (Chief Financial Officer)
John Granton (Medical Staff Association)
Brian Hodges (Executive Vice-President Education)​
Brad Wouters (Executive Vice-President Science & Research​)

Finance and Audit Committee

The Finance and Audit Committee is an advisory committee to UHN's Board of Trustees.

Image of PDF iconFinance and Audit - Terms of Reference

Independent Trustees (Voting)

Barbara Stymiest (Chair​)
Doug McGregor​​
Peter Menkes
Lawrence Pentland

Ex-officio Trustees (Voting)

​Eric Horlick (Medical Staff Association​)​

Other (Voting)

Glenn Ives (Princess Margaret Cancer Foundation)
Raj Kothari (Toronto General & Western Hospital Foundation)​
Linda Mezon (Toronto Rehab Foundation)​

Ex-officio (Non-Voting)

Darlene Dasent (Chief Financial Officer)
David Jaffray (Executive Vice-President Technology and Innovation​)​
Kevin Smith (Chief Executive Officer)​

Education Committee

Education – Terms of Reference​​

Independent Trustees (Voting)

Cliff Nordal (Chair​)
Shirlee Sharkey
Cornell Wright​
Trevor Young​

Ex-officio Trustee (Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​

Other (Voting)

Dan Andreae
Jan Campbell​​​

Ex-officio (Non-Voting)

​Darlene Dasent (Chief Financial Officer)​
Brian Hodges (Executive Vice-President Education)
Bella Martin (Chief Legal Officer)​
​Ann Russell (Senior Director Education)

Michener Board of Governo​rs

Independent Trustees (Voting)

Cliff Nordal (Chair, Michener Board of Governors)
Shirlee Sharkey
Cornell Wright​
Trevor Young

Ex-officio Trustee (Voting)

N/A​​

Ex-officio Trustees (Non-Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​​

Ex-officio (Non-Voting)

Brian Hodges (EVP Education)
Dan Andreae
Jan Campbell
Darlene Dasent (Chief Financial Officer)
Bella Martin (Chief Legal Officer)
Ann Russell (Senior Director Education)​​

Real Estate and Capital Strategy Committee (Sub-committee of Finance)​

Real Estate and Capital Strategy – Terms of Reference​​

Independent Trustees (Voting)

Doug McGregor (Chair)​​
​Peter Menkes
Barbara Stymiest​

Ex-officio Trustee (Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​

Other (Voting)​

Mark Allison
Daniel Greenglass
Edward Sonshine​

Ex-officio (Non-Voting)

Darlene Dasent (Chief Financial Officer)
Mike Nader (Executive Vice-President and Chief Operating Officer)
Ron Swail (Vice-President Facilities, Maintenance & Operations)​
Brad Wouters (Executive Vice-President Science and Research)

IT Committee (Sub-​Committee of Finance)​

IT Committee – Terms of Reference​​

John Cieslak (Chair)​

Independent Trustees (Voting)

​Lawrence Pentland​​
Barbara Stymiest

Ex-officio Trustee (Voting)

Kevin Smith (Chief Executive Officer)​​

Other Industry Experts (Voting)​

Stephanie Coyles
​Laura Hantho​​

Ex-officio (Non-Voting)

Charlie Chan (Executive Vice-President and Chief Medical Officer)
Darlene Dasent (Chief Financial Officer)
​David Jaffray (Executive Vice-President Technology and Innovation)
Mike Nader (Executive Vice-President and Chief Operating Officer)

Fiscal Advisory Committee

Fiscal Advisory – Terms of Reference​​

Ex-officio (Voting)

Robert Burwash (HR Committee Rep)​
Calvin Campbell (CUPE Rep – TR)

Charlie Chan (Medical Advisory Committee Rep)

Chris Cooper

Darlene Dasent
Gina Daya (Chair)
Eddie Domingues (CUPE Rep – TGH/TWH)
Lisa Durkin (Mgmt Rep)
Ingrid Garrick
Susan Grove
Trevor Hanagan
Joe Healy (OPSEU Rep – TGH/TWH/PM)
Michele Henry
John Hsien
Nerissa Maxwell (Leadership Forum Rep)
Cyndra McGoldrick
Scott McIntaggart (Sr Mgmt Team Committee Rep)
Todd Milne
Mary Pobre
Anne Tsai (Non-Union/Non-Mgmt Rep - TWH)
Vacant (Community Advisory Rep) 

​​